top of page

פוליאמוריה וחן של פעם - וגם, הרצאה חדשה בזום!

למה חשוב לי לדבר על פוליאמוריה ועל א-מונוגמיה?

בשביל חן. כן, בשבילי. ולא מהסיבות שאתם כנראה חושבים עליהן (ואולי גם קצת כן, אבל לא רק).

חשוב לי לדבר על זה בשביל חן של לפני 7 שנים, ובשביל חן של לפני 15 שנה, ולפני 20 שנה.

בשביל חן שסיימה קשר ארוך מאוד עם החבר הראשון שלה, וכבר הכריזה בפני חברותיה: "אני לא מונוגמית". כן, כבר בגיל 23 ידעתי שאני לא מונוגמית, אבל לא ידעתי מה עושים עם זה, ועוד לא הייתה לי הבינה כדי באמת להתחיל לחקור את זה, ואולי גם לא חשבתי שזה משהו שלגיטימי לחקור, כי מי דיבר על פוליאמוריה לפני 15 שנה? זה היה משהו מוזר כזה של היפים בערבה, אולי משהו שהוזכר פעם אחת באיזה פרק של "חברים" עם היפהפייה ההיא שיצאה עם צ'נדלר בזמן שיש לה עוד כמה בני זוג וכל החברים מזדעזעים מזה.

שנתיים לאחר מכן כבר התחלתי לצאת עם ולדי, לאחרונה הוא הזכיר לי שבערך שבוע אחרי שהתחלנו לצאת אמרתי לו שאני לא מונוגמית, אפילו לא זכרתי שאמרתי לו את זה בזמנו. אז אמרתי. הוא לא ידע מה עושים עם זה, אני לא ידעתי מה עושים עם זה, הנחנו שאם נצטרך להתמודד - נתמודד, וזהו, המשכנו להתקדם בקשר בינינו. זה היה נון-אישו מבחינתי במשך כמה שנים טובות, לא באמת פזלתי לצדדים, לא הרגשתי את הצורך, אולי אפילו כיביתי את הצד הזה שבי. עד שכן הרגשתי את הצורך. ואז כבר נכנסתי לסחרור, איבדתי שליטה במציאות ואחיזה בקרקע, וכמעט הרסתי את כל הדבר היפה הזה שבנינו.

אז אני מדברת על פוליאמוריה בשבילי, ובשביל כל אותן נשים שהן כמו חן של לפני 6-7 שנים, ובשביל כל אותם גברים שגם נמצאים בבלבול דומה. אני מדברת על פוליאמוריה בשביל שיכירו שזו אופציה, שזה אפשרי, שיש בזה מחירים אבל גם במונוגמיה יש, ושכל אחד יבחר לעצמו איזה מחיר הוא מעדיף לשלם, ובאיזה רווח הוא בוחר.


חן רזניק-מורן, ד"ר ליאת יקיר ושי-לי שינדלר מדברות על זוגיות וא-מונוגמיה ב"דיבור פתוח"
מדברת עם שי-לי שינדלר וד"ר ליאת יקיר על א-מונוגמיה ומונוגמיה

גילוי נאות - אני לא מיסיונרית

לאחרונה מישהי תקפה אותי באיזו תגובה בפוסט באחת הקבוצות, כשפרסמתי את עצמי כיועצת זוגית (בתגובה למישהי שחיפשה ייעוץ זוגי), טענה שאני מחויבת בגילוי נאות שאני פוליאמורית, רמזה בבוטות שאני מחפשת להמיר נשמות תמימות ממונוגמיה לא-מונוגמיה. ואני, הדבר האחרון שאפשר להגיד על עצמי זה שאני מנסה להסתיר את זה, כל מי שנכנס לפרופיל שלי בפייסבוק יגלה את זה בקלות, ומי שיציץ לרגע בקישור לאתר שהדבקתי שם בתגובה שכתבתי - מייד יראה שפוליאמוריה זה חלק מהותי מהייעוץ שאני יכולה לתת. זה לא אומר שזה בהכרח חלק מתהליך הייעוץ, אם זה לא רלוונטי אז זה לא רלוונטי, אבל זו אפשרות, וכל מי שרוצה להעלות את זה - יודע שאצלי יקבל דלת פתוחה והבנה כנה.

אבל ההיא, המתלהמת, סיפרה על איזה ידיד שלה שהלך עם אשתו ליועצת זוגית, שהיא כנראה גם פוליאמורית, והיא סיפרה להם על פוליאמוריה וגרמה לו לרצות לבדוק את זה ואז הנישואין התפרקו. לא נכנסתי אפילו למה באמת היה שם ומה לא, אני גם בטוחה שיש אנשי מקצוע לא באמת מקצועיים, כמו בכל תחום. גם לא התחלתי לספר לה על כל אנשי המקצוע המונוגמים שבאים עם המון שיפוטיות ודעות קדומות לזוגות פתוחים ועושים להם המון נזק, זה בכלל לא העניין פה. העניין הוא שיש איזו דרמה סביב עצם הדיבור, עצם השיתוף. אין לכם מושג כמה פעמים אני חושבת שוב ושוב אם להזכיר בכל מיני פוסטים/תגובות את היותי פוליאמורית, כי אני יודעת שישטפו אותי בהתלהמויות ובהאשמות שאני מנסה להסית, שאני מדרדרת. האם זה הגיוני שיש נושא שהוא טאבו מוחלט? האם הגיוני שאסור אפילו לדבר על זה?


על מה אסור לדבר?

בשנים האחרונות למדתי על בשרי, שאם יש נושא שכשמדברים עליו אני מתכווצת, זה אומר שאני צריכה לבדוק את עצמי שם, צריכה לשאול את עצמי מה קשה לי שם. זה אף פעם לא בגלל זה שמדבר, מותר לדבר על הכול, מותר לי כמובן להציב גבולות אישיים בשיחה עם אדם נוסף, אבל אם אני נמצאת בקבוצה עם מאות או אלפי אנשים, ויש נושא שמדובר שם וזה מפריע לי - אני צריכה לבדוק עם עצמי למה, במקום לבוא בטענות לזה שמתבטא בחופשיות. או, אפשרות משוגעת - אני יכולה גם להתעלם ולהמשיך הלאה.

מותר לדבר על הכול (כמובן בהנחה שלא פוגעים במכוון במישהו), לא חייבים להקשיב, לא חייבים להסכים, לא חייבים להבין, אבל חייבים לתת את חופש הביטוי הזה.

אחרת, במה אנחנו שונים למשל מחרדים מזרמים קיצוניים שמסתירים את כל הפריצויות החילוניות מילדיהם? ואני חלילה לא מכלילה, ברור לי שיש גם חרדים שכן חושפים את הילדים שלהם למה שקורה בעולם סביבם, אבל יש שמעדיפים לנתק מהעולם החיצוני.

אז אני מדברת על פוליאמוריה בשביל שכל ה"חן"יות שמסביב ירגישו פחות מוזרות, יבינו את עצמן, יגלו שמותר להרגיש ככה, יגלו שיש דרך לממש את עצמן בלי לפגוע באנשים שהן אוהבות.


הרצאה חדשה למי שמתעניין בפוליאמוריה - ללא עלות!

וזו הזדמנות טובה לגלות לכם שממש אוטוטו אני יוצאת עם הרצאה נוספת בזום בנושא פוליאמוריה וא-מונוגמיה, הפעם כזו שמותאמת לכ-ו-ל-ם, הרצאת מבוא שבה אסביר מה זו א-מונוגמיה, מה זו פוליאמוריה, מי צריך את זה ולמה, אפריך כמה סטיגמות, ואדבר גם על כמה מהסיכונים, ואיך אפשר למזער אותם בפתיחת זוגיות. מבטיחה לא לנסות לשכנע.

כל הפרטים בפלייר המצורף מטה, הרשמה להרצאה (ללא עלות!) בקישור הבא: https://forms.gle/EcyP7KCgHeRWNA6u8Commentaires

Noté 0 étoile sur 5.
Pas encore de note

Ajouter une note
bottom of page