top of page

ייעוץ זוגי להורים צעירים ועייפים

ייעוץ זוגי להורים עייפים - חן רזניק-מורן

מזל טוב, הפכתם להורים! ההתרגשות (וגם העייפות) בשיאה, אבל לא סיפרו לכם כמה קשה להישאר זוג כשהופכים למשפחה. קשה - אבל לגמרי אפשרי.

זוגות רבים חווים ירידה דרסטית בתחושות הקרבה והחיבור הזוגי לאחר שמצטרפים ילדים למשוואה, ילדים אכן מאתגרים את הזוגיות, אבל אפשר עדיין לשמר ואף לחזק את הזוגיות גם בחיים העמוסים האלה. ולא רק שאפשר - אלא שחיוני לעשות זאת. העלאת הזוגיות לראש סדר העדיפויות שלכם תתרום לא רק לזוגיות עצמה, אלא גם לתחושת הסיפוק ושביעות הרצון של כל אחד מכם, וגם לאושר של ילדיכם, שיזכו לקבל הורים שמחים ורגועים יותר.

בתהליך הייעוץ הזוגי אסייע לכם לקבל כלים חשובים לתקשורת, נדבר על חשיבות הזמן ביחד והזמן לבד ואיך מאזנים את הכול, ניזכר בימים שבהם הרומנטיקה הייתה מנת חלקכם ונבין איך אפשר להחזיר את הזוגיות לתלם ולחשיבות עליונה.

הורות בקליניקה

בין אם אתם הורים טריים או שאתם חיים את זה כבר עשור, סבירות גבוהה שאתם מרגישים היטב את השחיקה בזוגיות. זה יכול להיות מתסכל מאוד, ואפילו מייאש. ייתכן שאתם חושבים לעצמכם: "לא נורא, נחכה שהילדים יגדלו ואז נשקיע בעצמנו", אבל זה לא עובד ככה, הזמן עובר והשחיקה גדלה וגורמת לנזקים במודע ובתת המודע, אם תחכו עד שהילדים יגדלו או אף יעזבו את הבית - זה עלול להיות מאוחר מדי.

הנה כמה מהמשברים הנפוצים המאפיינים זוגות שהם גם הורים:

משבר "7 השנים" או "הילד השני"

אחד ​המשברים הזוגיים השכיחים מתרחשים אחרי כ-7 שנות זוגיות, בדרך כלל לאחר לידת הילד השני. גם לידת הילד הראשון עלולה כמובן לייצר משבר, אבל לרוב העוצמות מתונות יותר, ויש עדיין תחושת "ירח דבש" מסוימת ותחושת שותפות חדשה ומרגשת. 

לא כך עם הגעתו לעולם של הילד השני במשפחות רבות, כשהאינטנסיביות עולה משמעותית לאור אובדן "היתרון המספרי" (שני הורים מול שני ילדים), כשהריגוש שאפף את לידת הילד הראשון כבר אינו בשיאו, וכשהשחיקה לאחר שנים של הזנחת הזוגיות והמיניות כבר נותנת את אותותיה. 

במשבר זה נראה לעיתים קרובות בגידות (אדם אחר מעניק תחושת חיות לאחר שנים של מיניות כבויה), התרחקות משמעותית, מריבות אינטנסיביות, ואף גירושין. זוגות שמגיעים למשבר הזה עם תקשורת לקויה וחסרה, ללא הרגלים בריאים לתחזוקת ושימור הזוגיות, ועם מיניות שדעכה לה, נמצאים בסיכון גבוה יותר לפירוק הבית. החדשות הטובות הן שאפשר להתכונן למשבר הזה כמו לשאר המשברים בזוגיות (ולכל זוג יש כאלה), ואפשר לייצר התנהלות בריאה יותר בתוך הזוגיות כך שהיא תהיה יציבה ותעמוד גם במשברים משמעותיים.

משבר "הקן המתרוקן"

זוגות שמחכים עם ההשקעה בזוגיות עד שהילדים יגדלו ויעזבו את הבית, עלולים להיות מופתעים מאוד כשביום בהיר אחד הילד האחרון עוזב לדרך עצמאית, והם נשארים בבית ריק עם אדם זר. זוגות רבים מגלים שכבר מאוחר מדי להחיות את הרומנטיקה, שהחיבור כבר איננו, והם מתקשים להיזכר מה אהבו באותו אדם מלכתחילה, הם כבר לא זוכרים מי הם בלי הטיפול בילדים. גם בשלב זה יש עלייה בשיעור הגירושין, במקום שזה יהיה השלב שבו אפשר באמת לחגוג את הזוגיות בלי ילדים על הראש.

כשהילדים כבר לא משמשים כדבק, הזוגיות עלולה להתפורר במהרה. אבל זו לא גזירת גורל, אפשר להשקיע בזוגיות כבר עכשיו, היום, כשהילדים עדיין קטנים. נכון, זה מאתגר יותר כשצריך למצוא בייביסיטר אמינה וטובה, ועולה יותר כסף, ואולי אתם בכלל עייפים כל הזמן ועסוקים נורא ולמי יש ראש בכלל לדייטים ולגיוון במיניות. אבל זוגיות טובה, נעימה ומספקת תורמת לאושר שלכם ושל ילדיכם, ובשביל זה צריך תחזוקה יומיומית, בשביל זה צריך להשאיר את התירוצים בצד, ובמידת הצורך - גם ללכת לייעוץ מקצועי.

ההרצאה שלי - "ביחד ולחוד - חלוקת זמנים בחיי נישואין"

הרצאת הדגל שלי בשנתיים האחרונות היא "ביחד ולחוד", הרצאה שמיועדת בעיקר להורים לילדים קטנים, ומסבירה למה חשוב להשקיע בעצמנו וגם בזוגיות כדי להיות מאושרים. 

בהרצאה אלמד אתכם גם על מובחנות ועל המתח בין יציבות לבין תשוקה, אתן כלים פרקטיים שיסייעו לחזק את הזוגיות, ואשתף אתכם במשבר שעברתי ושכמעט פירק את נישואיי - ולבסוף לימד אותי לשמור טוב יותר על הנישואין ועל עצמי.

ההרצאה המלאה אורכת כ-45 דקות (לפני שאלות), אשמח להעביר אותה באופן פרונטלי או בזום בכל מסגרת שהיא, ואשמח גם להתאים אותה לצרכים הספציפיים שלכם (למשל מועדון יולדות, או ערב לבעלי עסקים קטנים).

מוזמנים לצפות בקליפ קצר מתוך ההרצאה.

bottom of page